Turystyka na świecie przed pandemią
Turystyka była jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarczych na świecie. W 2019 roku liczba międzynarodowych turystów przekroczyła 1,5 miliarda, a dochody z turystyki wyniosły prawie 1,5 biliona dolarów. Turystyka była także ważnym źródłem zatrudnienia, zatrudniając ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Konsumenci poszukiwali coraz bardziej egzotycznych wakacji i coraz większych wrażeń, a branża odpowiedziała na to zapotrzebowanie nieustannym rozwojem ofert. Nazwiska miejsc przyciągały turystów, a odległe kraje stawały się coraz bardziej dostępne dzięki tanim linom lotniczym i innej infrastrukturze.
Wpływ pandemii na turystykę
Niestety, pandemia COVID-19 uderzyła w turystykę z siłą, której nikt się nie spodziewał. W ciągu kilku tygodni w marcu 2020 roku, liczba pasażerów lotniczych spadła o 90%, a zamknięcia granic i kwarantanny wprowadzone przez rządy spowodowały, że większość hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych zamkniętych. Również branża turystyczna doświadczyła zdecydowanego spadku popytu, a jednak ten wzrost, który był notowany każdego roku, przerwał się na dobre.
Odzyskiwanie turystyki
Jednak pomimo licznych trudności, branża turystyczna szybko podejmowała różne inicjatywy zmierzające do zminimalizowania strat i zachęcie turystów do powrotu. Przykłady to redukcje kosztów, które dały części tutejszego rynku szansę, rozwijanie bardziej elastycznych polityk rezerwacji, a także skierowanie się na rynki krajowe, które było najprostszym rozwiązaniem dla wielu firm turystycznych. Sytuacja zaczęła się stopniowo poprawiać, a wraz z wprowadzeniem szczepionek i stopniowym znoszeniem ograniczeń turystyka odzyskała początek. Możliwość wyjazdu za granicę znów stała się dostępna dla wielu ludzi, a lokalne wakacje też wciąż były popularne wśród tych, którzy czuli się bardziej komfortowo podróżując w kraju.